درباره اوتیسم از زبان متخصصان بسیار مطرح، مرکز تخصصی اوتیسم، مرکز درمان اوتیسم، مرکز تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان

گروه تخصصی اتیسم ایران مهر #دکتر_سایناز_مودتگروه تخصصی اتیسم ایران مهر #دکتر_سایناز_مودت
 1. مهارت‌های کلامی و زبان
 2. مهارت‌هاي اجتماعي و ساختار ارتباطی
 3. همان‌خواهي و کلیشه تکرار
 4. کلیه ی حواس 5 گانه
 5. لامسه مهمترین حس قابل سنجش پوستی
 6. ادراك فضايي وضعيت و يا موقعيت مكاني بدن
 7.  تعادل دهليزي و سنجش ارتفاع و بازخورد بدن در برابر خطر
 8. رفتار های تکراری و کلیشه ای که او را سرگرم می کند
 9. سبک غذایی و مدل خورد و خوراک
 10. رفتار های چالش برانگیز متفاوت با عموم کودکان
 11. مشکلات گوارشی از هر نوع
 12. نشانگر های زیستی که نیاز به سنجش دقیق دارد

 

گردآوری: احمد اخوان عطار

شدت علائم اوتیسم بسیار متغیر است. اما نقص در مهارت­‌های اجتماعی در افراد دچار این اختلال ثابت است. ممکن است والدین کودک مبتلا به اوتیسم متوجه شوند که نوزاد آن‌ها تماس چشمی برقرار نمی­‌کند یا واکنشی به آن‌ها نشان نمی‌­دهد.

کودک اوتیسم معمولا به­ سختی می­‌تواند ارتباط عاطفی برقرار کند یا به والدین خود وابسته شود. بعضی از کودکان اوتیسم در تلاش برای برقراری ارتباط چشمی هستند. این کودکان گفت‌وگو و احساس عجیب و ناخوشایندی نیز دارند. اما کسانی که علائم اوتیسم در آن‌ها شدید است پرحاشگر می‌­شوند یا حرف نمی‌­زنند.

 

حالا توجه داشته باشید که میزان و اندازه ارتباط چشمی را خودتان معین نکنید. زیرا ممکن است این ارتباط با شما والد، بویژه مادر حد معمول یا کمتر از معمول را داشته باشد. اما همین ارتباط با متخصص مشخص می کند که کودک شما در چه سطحی از ارتباط چشمی قرار دارد.

 

مطلب مهم بعدی این است که ارتباط چشمی ضعیف فقط مربوط به طیف اوتیسم نیست و این در تخصص شما نیست که برچسب آن را تعیین کنید.

ممکن است این اختلال ره گروه اختلالات ارتباطی وصل شود و یا حتی اختلالات رفتاری. حتی گاهی ممکن است مشکلات خاص گروه بینایی کودکان را در بر بگیرد.

زیرا گاهی ممکن است کودک شما ارتباط چشمی معمولی داشته باشد اما در دیگر گزینه های سنجش اوتیسم و غربالگری اوتیسم قرار بگیرد و یا بر عکس، از جدول غربالگری خارج شود.

با حوصله و دقت بیشتر بخوانید

باورهای ما و والدین درباره اوتیسم بسیار با هم تفاوت دارد

ابتدا خواهش داریم هرگز با مطالعه مطالب سایت ها، مقالات و حتی کتاب ها به خودتان اجازه ندهید که به فرزند خود و دیگران لیبل و برچسب اوتیسم یا اوتیستیک بزنید. زیرا اختلالات در قالب کلی بسیار به هم شبیه هستند و علایم مشابه بسیاری دارند. این در تخصص والدین نیست که بخواهند از مطالعه چند نشانه و نمونه برچسب بزنند.

اکنون با شرایط ویژه و آشنایی نیازهای اصلی برای چک کردن یا غربالگری کودکان شما را آشنا خواهیم کرد. از این رو اگر پس از مطالعه مطالب احساس خطر کردید بدون هیچ اضطرابی به متخصص روانشناسی کودکان استثنایی مراجعه نمایید.

 

پیشنهاد ما :

خانم دکتر سایناز مودت؛ دکتری تخصصی روانشناسی کودکان استثنایی با بیش از 26 سال سابقه

آقای احمد اخوان عطار؛ روانشناس کودکان استثنایی و بازی درمانگر، همچنین بنیان گذار ورزش های درمانی برای کودکان دارای نیازهای ویژه

پل های ارتباطی با متخصصان ما در پایان هر صفحه هست

مطالب آموزشی برای شناخت اوتیسم

آشنایی با علائم اوتیسم می‌تواند تاثیر به سزایی در تشخیص زود هنگام این بیماری و درمان آن داشته باشد. اختلال طیف اوتیسم (ASD) نوعی اختلال رشد است که شامل نقص در تعامل و برقراری روابط اجتماعی، مشکل در پردازش ادراک و رفتارهای تکراری می‌­شود. اصطلاح “طیف” در این تعریف بازتاب­ دهنده این حقیقت است که علائم در بین افراد مختلف متفاوت است و انواع و شدت متغیری دارد.

علائم اوتیسم از دو سالگی در فرد ظاهر می­‌شود و قابل تشخیص است. بعضی از کودکان چرخه رشد را به درستی طی نمی‌کنند، درحالی ­که مابقی تا زمان شروع اختلال رشد طبیعی دارند.

اختلال اتیسم(اوتیسم)طیفی از اختلالات رشدی عصبی است که عمدتا با علائم نقص در مهارتهای اجتماعی،مهارتهای کلامی و غیر کلامی،اصرار بر یکنواختی و علایق محدود،حرکتهای تکراری و کلیشه ای،عدم همدلی و ارتباط چشمی و گستره دیگری از علائم و نشانه ها مشخص میگردد.این علائم در کودکان دارای اوتیسم به شکل و شدت متفاوتی مشاهده میگردد و همین امر نیز می تواند منجر به تشخیص سطح اختلال اوتیسم گردد.

تعریف طیف اوتیسم

خواننده عزیز توجه داشته باشید اوتیسم یک طیف است و طیف یعنی یک تونالیته رنگ که از یک سطح به سطح دیگر آهسته آهسته تغییر مسیر می دهد. برای مثال طیف رنگ آبی از آبی بسیار روشن تا آبی بسیار تیره آنقدر می تواند آهسته تغییر رنگ دهد که بین آن می شود 2500 سطح قابل دیدن و (2.000.000) دو میلیون سطح غیر قابل لمس اما قابل تشخیص تخصصی فراهم نمود که با ابزار مخصوص دیده می شود.

حال توجه کنید یک کودک اوتیسم می تواند در یکی از دو سطح باشد. در سطح اول شما می بینید و در سطح 2 میلیونی فقط متخصصان می بینند. کودک اوتیسم در تفاوتهای بالا قرار میگیرد.

برگرفته از کتاب بازی درمانی برای اوتیسم؛ نویسنده احمد اخوان عطار

اتیسم (اوتیسم) اختلالی رشدی است و بر نحوه تعامل و ارتباط فرد با دیگران و همینطور بر نحوه یادگیری و رفتار او تاثیر می گذارد.اتیسم شرایطی مادام العمر است و والدین در طفولیت ممکن است نخستین علائم اتیسم را هرچندکوچک مشاهده نمایند. این اختلال قابل درمان نیست بلکه می توان فرد را مورد پشتیبانی قرار داد تا بتواند با این اختلال مادام العمر زندگی بهتر و باکیفیت تری داشته باشد.

نکته:به یاد داشته باشید در تمام دنیا اتیسم اختلالی مادام العمر است و تا پایان عمر با فرد همراه است.متخصصان غربی این گونه مطرح می کنند که اتیسم مانند رنگ چشم  و رنگ پوست تا ابد با فرد همراه است و هیچ درمان قطعی برای این اختلال وجود ندارد و تنها می توان با مداخله فرد را برای زندگی بهتر اماده نمود.مراقب افراد سودجو و ناآگاه که عنوان می کنند اتیسم را درمان قطعی می کنند یا فرد را از طیف خارج می کنند!! باشید.برای دانستن همه چیز درباره اوتیسم مطالعه مقاله اوتیسم چیست؟ انواع،علت ها و درمانها را پیشنهاد می کنیم.

اصطلاح طیف به این علت برای اتیسم به کار برده می شود که فرد می تواند طیفی گسترده از علائم را با شدت های مختلف تجربه کند.برای نمونه ممکن است فردی در طیف اتیسم بتواند عملکرد زبانی خوبی داشته باشد اما فردی با عملکرد پایین به هیچ عنوان صحبت نکند.پس مهم است که به این نکته توجه کنیم که فرد مبتلا به اتیسم ممکن است تمامی علائم را از خود نشان ندهد ان علائمی را هم که نشان می دهد از نظر شدت با دیگران متفاوت است.

علائم و نشانه های زیادی وجود دارد که نشان می دهد فرد دارای اتیسم است و البته برخی افراد بزرگسال و کودک غیر اتیستیک هم ممکن است تعدادی رفتارها و علائم اتیسم را از خود نشان دهند. برای نمونه برخی کودکان که بعدها دارای اتیسم تشخیص داده نمی شوند هم ممکن است به دلایلی نوک پنجه راه بروند اما تا 18 ماهگی این علامت در انها کاهش می یابد و یا ردیف کردن اسباب بازی ها یا اشیا که در برخی کودکان به دلیل مجموعه سازی رخ می دهد هم از این علائم است که می تواند در افراد غیر اتیستیک و دارای اتیسم مشترک باشد.

افراد مبتلا به اختلال اتیسم غالبا در برقراری ارتباط و ایجاد ارتباط عاطفی و اجتماعی  با دیگران با مشکلاتی روبه رو هستند.انهاد ممکن است اطلاعات حسی مانند صداها و بوها را متفاوت از دیگران پردازش کنند و همین امر ممکن است زمینه ساز برخی از علائم رفتاری اتیسم باشد که افراد ممکن است از خود نشان دهند.هنگامی که به دنبال علائم اولیه اختلال طیف اتیسم هستید باید به نقاط عطف یا شاخصها توجه کنید که نشان دهنده انتظار مشاهده شاخصهای رشدی در مقطعی زمانی است و کودک در سنی مشخص به انها دست می یابد مانند غان و غون کردن در 4 ماهگی و یا استفاده از جملات ساده تا دو سالگی.اگر کودک بعد از این دوره رشدی عنوان شده به مهارت دست یابد و یا اصلا به ان دست نیابد می تواند نشان دهنده اختلالات رشدی مانند اختلال طیف اتیسم باشد.

اتیسم را می توان به صورت قطعی از روی علائم تا دو سالگی تشخیص داد هرچند که برخی از این علائم قطعی تا پیش از دو سالگی نیز خود را نمایان کرده اند.

نکته:بر اساس نتایج منتشر شده در حدود یک سوم از والدین عنوان می کنند که علائم اتیسم را در همان نوزادی و طفولیت فرزندشان مشاهده کرده اند.تاخیر های رشدی و انحراف کودک از شاخصهای رشدی هرچند به طور مستقیم به اتیسم اشاره نمی کند اما می تواند به برافراشته شدن پرچم های قرمز و اگاهی والدین از وجود مشکلات رشدی کمک کند.

نکته بسیار جدید:

امروزه از طریق آزمایش تخصصی و دقیق DNA می توانیم قبل از تولد اوتیستیک بودن جنین را در ایران تشخیص دهیم. برای این کار به ما بپیوندید. (منشور سلامت مهر)

کلمات کلیدی: دکتر روانشناس کودک، روانشناس کودک، متخصص روانشناسی کودک، متخصص روانشناسی خانواده، دکتر روانشناس خانواده، دکتر روانشناس نوجوان، روانشناس نوجوان، متخصص روانشناسی نوجوان، فوق تخصص روانشناس کودک و نوجوان، دکتر روانشناس سکسولوژی، دکتر روانشناس ترنس سکشوال، روانشناس هموسکشوال، روانشناس تراجنسی، متخصص روانشناسی انگیزشی، متخصص استعدادیابی، مرکز تخصصی استعدادیابی، استعدادیابی تحصیلی، استعدادیابی شغلی، استعدادیابی هنری، استعدادیابی ورزشی، استعداد سنجی، استعداد شناسی، ورود به دانشگاه، سوالات دانشجویی، سوالات جنسی، سوالات روابط جنسی، روانشناس روابط عاطفی، روانشناس ارتباط عاطفی، روانشناس جدایی، روانشناس زوجین، روانشناس اختلالات خلقی، روانشناس وسواس، روانشناس وسواس فکری، روانشناس PTSD، روانشناس بیشفعالی، روانشناس ADHD، روانشناس ADD، روانشناس افسردگی، روانشناس اضطراب، روانشناس پنیک، روانشناس واژنیسم، روانشناس CGL، روانشناس تجاوز به کودک، روانشناس ابیوز، روانشناس اختلالات یادگیری، روانشناس اختلال ریاضی، روانشناس یادگیری، روانشناس کنکور، مشاور کودک، مشاور نوجوان، مشاور خانواده، مشاور اعتیاد، مشاور مشکلات جنسی، مشاور رابطه، مشاور دوست یابی، مشاور اختلالات خلقی، مشاور بیشفعالی، مشاور بیش فعالی، مشاور شغلی، مشاور تحصیلی، مشاور خوب، بهترین مشاور کودک، بهترین مشاور کودک و نوجوان، مرکز تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان، مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان، مرکز روانشناسی کودک و نوجوان، مرکز مشاوره کودک و نوجوان، مرکز تخصصی روانشناسی نمایش درمانی، مرکز تخصصی مشاوره نمایش درمانی، مرکز تخصصی روانشناسی موسیقی درمانی، مرکز تخصصی مشاوره موسیقی درمانی، مرکز تخصصی روانشناسی ترنس، مرکز تخصصی مشاوره ترنس، مرکز تخصصی روانشناسی تراجنسی، مرکز تخصصی مشاوره تراجنسی، مرکز تخصصی روانشناسی بازی درمانی، مرکز تخصصی مشاوره بازی درمانی، مرکز تخصصی کاردرمانی جسمی-حرکتی، مرکز تخصصی کار درمانی جسمی حرکتی، مرکز تخصصی گفتار درمانی کودک و نوجوان، مرکز تخصصی گفتار درمانی، مرکز تخصصی روانشناسی اختلالات یادگیری، مرکز تخصصی مشاوره اختلالات یادگیری، مرکز تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان اوتیسم، مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان اوتیسم، مرکز درمانی اوتیسم، مرکز کاردرمانی اوتیسم، مرکز تخصصی گفتار درمانی اوتیسم، روانپزشک تخصصی کودک، روانپزشک تخصصی نوجوان، روانپزشک تخصصی اوتیسم، روانپزشک تخصصی بیشفعالی، روانپزشک تخصصی بیش فعالی، روانپزشک خانواده، روانپزشک اختلالات خلقی، روان پزشک تخصصی کودک، روان پزشک تخصصی نوجوان، روان پزشک تخصصی اوتیسم، روان پزشک تخصصی بیشفعالی، روان پزشک تخصصی بیش فعالی، روان پزشک خانواده، روان پزشک اختلالات خلقی، دکتر متخصص، دکتر کتخصص روان، متخصص اعصاب و روان، متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب