تعریف استعدادیابی، نیاز به استعدادیابی، علت های استعدادیابی، مرکز تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان

خانه استعدادیابی هنری ایران #احمد_اخوان_عطار
استعدادیابی هنری چیست؟
 

پروژه بزرگ استعدادیابی

مجری طرح :

موسسه آموزشی و پژوهشی

“منشور منشور سلامت مهر”

از آنجایی که ما ایرانی هستیم و میتوان ادعا بر استعداد ایرانیان در رشته های مختلف هنری ، فنی و علمی داشت ، نیز با بررسی تاریخ هنر ایران و شناخت هنرمندان بنام ایرانی در سراسر جهان ، مدعی استعدادهای نهفته ی خود و کودکانمان می باشیم، اما در سالهای گذشته از پدرانمان تا کنون هیچ مرجعی در راستای استعدادیابی وجود نداشته است.

از این رو بر آن شدیم تا با همکاری تیمی برگرفته از متخصصان مطرح علمی و هنری در سطح بین المللی گروه استعداد یابی هنری را راه اندازی نمائیم.

موسسه آموزشی منشور هنر و روانشناسی ( مهر ) با همکاری کارشناسان و اساتید مختلف رشته های هنری و همراهی و همکاری اساتید روانشناسی مطرح کشور بویژه در تخصص کودک ، پس از 4 سال تحقیق و پژوهش توانست طرح بین المللی مذکور را با هدف شناخت و ارتقای استعدادهای هنری خردسالان و کودکان در دوره سنی 3 تا 6 سال و 7 تا 9 سال و 10 تا 12 سال و نیز گروه های سنی 13 تا 15 سال ،   16 تا 19 و 20 تا 24 سال و 25 سال به بالا را به بهترین شکل به اجرا رساند.

از سوی دیگر پس از گذر2 سال از آغاز پایلوت طرح در 3 استان : همدان ، گیلان ، خوزستان  و 2 سال از شروع پروژه تا کنون ، هنرجویان ما از رشد فوق العاده ی هنری برخوردار گردیده اند و دلیل آن انتخاب و سرمایه گذاری صحیح بر استعداد شناخته شده ایشان بوده است.

برای مثال ما توانستیم چند تن از نخبگان رشته های مختلف هنری را از بین هنرجویان جستجو نماییم و پس از استعدادیابی با یک دوره کوتاه مدت آموزشی همچون، تارا پیرآینده ، دختر بچه 9 ساله ، فقط با 19 ماه آموزش نزد اساتید خود به جشنواره موسیقی بفرستيم و او را به عنوان ستاره و نابغه موسیقی ایران معرفی نماییم.

 در این مقطع سه دوره وجود دارد که به شرح زیر می باشد.

دوره اول

* نقاشی * کلاژ و چاپ * سفال و مجسمه سازی * روانشناسی

دوره دوم

* موسیقی * کاردستی * مصور سازی * روانشناسی

دوره سوم

* بازی فکری غیر رایانه ای * رنگ شناسی و تنالیته رنگ * تئاتر و سینما * روانشناسی

هر دوره متشکل از 10 جلسـه و هر جلسه دو کلاس 45 دقیقه ای میباشد. ضمناً در هر هفته فقط 2 روز غیر متوالی به برگزاری کلاس پرداخته خواهد شد.

این دوره ها به صورت گروهی با حداقل 10 شرکت کننده و تا سقف 15 هنرجو برگزار میشود.

در هر دوره سه مرحله آزمون و دو مرحله آموزش در سطح مقدماتی از هنرجویان گرفته میشود و پس از تکمیل پرونده هر یک از آزمونها زیر نظر متخصصان مربوطه کارشناسی گردیده و در نهایت با اتمام پروژه اول میتوان اولویت استعدادهای هنرجویان را بررسی نمود.

پس از آن در صورت تمایل در مرحله ی دقیق تر آموزشها و آزمونهای استعداد مورد نظر ، برای مثال نقاشی یا موسیقی در تمام شاخه های زیر مجموعه به صورت فردی سنجیده می شود و گرایش اصلی هنرجو به هریک از زیرشاخه های استعدادی خود شناخته می شود. در نهایت یا از طریق موسسه مهر و یا با انتخاب خود و والدین هنرجو به کلاسهای مورد نظر نزد اساتید مطرح کشور مراجعه نموده و روند پیشرفت به موسسه در قالب گزارش ماهیانه ارائه میگردد.

از این رو متخصصان ما با توجه به روند فعالیت استاد و شاگرد در صورت نیاز مشاوره های لازم را مبذول و به جدیت بر نوابغ شناسایی شده از طریق موسسه سرمایه گزاری می نمایند.

حال میتوان گفت یکی از مهمترین دغدغه های ما و تمامی والدین برای کودکان و نوجوانان ، آینده شغلی و پیشرفت سالم در جامعه می باشد که با تحقق شناخت استعدادی هر فرد و یا آشنایی با مشکلات موجود در هر فرد از دیدگاه روانشناسی ، در حیطه های مختلف فردی و اجتماعی ، حضور متخصصان برجسته در این تیم ، راهگشای رفع مشکلات و رسیدن به سطح نرمال می باشد.

از سوی دیگر ، ما بر آنیم تا با مشارکت سازمانها و نهادهای دولتی و خصوصی که این مهم را برای پرسنل و خانواده های ایشان در اهم فعالیتهای رفاهی قرار می دهند ، را با یک همایش رایگان مطلع سازیم و امید آن میرود بتوانیم در آینده ای نه چندان دور در کنار یکدیگر استعدادهای برجسته عزیزانمان را شکوفا سازیم.

دیگر حیطه های در دست اجرا از این موسسه :

 • استعدادیابی شغلی
 • استعدادیابی ورزشی
 • استعدادیابی ریاضیات و فیزیک
 • استعدادیابی پژوهشی
 • استعدادیابی زبان آموزی ( چند زبانه بودن )
 • رفع مشکلات روانشناسی در حیطه های :
 • ریاضی ، زبان آموزی ، اختلالات ،پربار سازی مغز ، فردی ، اجتماعی ، حرکات درشت ، حرکات ظریف و دیگر موارد مهم از این دست
 • برگزاری همایشهای تخصصی روانشناسی و شاخه های وابسته
 • برگزاری دوره های روانشناسی شخصیت
 • برگزاری دوره های روانسنجی
 • برگزاری دوره های عمومی روانشناسی خود و خانواده (برای اولین بار درکشور)
 • و بسیاری دیگر از این دست

 

از سوی دیگر کاملترین مجله تخصصی کودک در سطح کشوری با بررسی 35 موضوع مهم در زندگی کودک در حال نوشتن و طراحی میباشد که در این قسمت با همکاری بزرگترین اساتید فن برآنیم تا گامی دیگر در رشد عالی کودکانمان داشته باشیم.

امید است با مطالعه دقیق و بررسی هرچه بیشتر در جلسات حضوری آتی بتوانیم گامی موثر در روند رشد سالم خود و خانواده داشته باشیم و با همراهی مدیران دلسوز هرچه سریع تر آغازی جدید را نظاره گر باشیم.

 

 

 

با تشکر و آرزوی موفیقیت

مدیرعامل

احمد اخوان عطار

دیگر مطالب مرتبط

بهترین روانشناسان تهران و بهترین روانشناسان ایران

بهترین روانشناسان کودک و نوجوان تهران و بهترین روانشناسان کودک و نوجوان ایران

ارتباط جهت هماهنگی وقت:

09363008032

09106965010

021-77496070

021-77032470

021-22599209

021-86129597

021-77265472

021-86129263

021-22599215

 

دکتر روانشناس کودک، روانشناس کودک، متخصص روانشناسی کودک، متخصص روانشناسی خانواده، دکتر روانشناس خانواده، دکتر روانشناس نوجوان، روانشناس نوجوان، متخصص روانشناسی نوجوان، فوق تخصص روانشناس کودک و نوجوان