تربیت درمانگر تخصصی روانشناسی، مرکز تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان

کانون آموزش های تکمیلی منشور سلامت مهر #احمد_اخوان_عطار

10 اصل مهم در روانشناسی

وقتی مطالعه در زمینه روانشناسی را شروع می کنید، ممكن است در ابتدا به نظرتان برسد که این رشته موضوعات گسترده ای دارد اما فهم چند حقیقت پایه ای می تواند مطالعه روانشناسی را برایتان آسان تر کند. اگر این اصول را به خوبی درک کنید برای کشف عمق روانشناسی آماده تر می شوید. این اصول عبارتند از:

1- روانشناسی مطالعه ذهن و رفتار است

روانشناسی مطالعه رفتار و فرايندهای ذهنی است. واژه لاتین روانشناسیPsychology  است که از واژه يونانی psyche به معنى نفس، جان و روح وlogia به معنی مطالعه آمده. روانشناسی از دل زيست شناسی و فلسفه بيرون آمده و ارتباط نزدیکی با دیگر حرفه ها از جمله جامعه شناسی، طب، زبان شناسی و مردم شناسی دارد.

2- روانشناسی روش های علمی را مور استفاده قرار می دهد

يكي از رایج ترین افسانه ها درباره روانشناسی این است که روانشناسی فقط «عقل سليم» است. اما بر خلاف این عقیده، روانشناسی برای بررسی موضوعات و رسیدن به مرحله نتيجه گيری بر روش های علمی متكی است. از خلال استفاده از شيوه های تجربی است كه پژوهشگران قادر به كشف روابط بين متغيرهاى مختلف می شوند. روانشناسان مجموعه ای از فنون را برای مطالعه رفتار و ذهن انسان مورد استفاده قرار می دهند، از جمله مشاهدات طبيعت گرايانه، آزمايش، مطالعات موردی و نظرسنجی.

3- روانشناسان ديدگاه هاى بسیار گوناگونی دارند

عناوين و موضوعات روانشناسی را می توان با استفاده از روش های مختلف و از زوایای متفاوت مشاهده کرد. به عنوان نمونه به موضوع خشونت توجه کنید. بعضی از روانشناسان ممکن است از این زاویه نگاه کنند که چگونه عوامل بیولوژیکی به خشونت کمک می کنند در حالی كه ساير روانشناسان ممکن است به عواملی مانند فرهنگ، روابط خانوادگی، فشار اجتماعی و تأثير متغيرهاى مربوط به موقعیت توجه کنند. برخی از ديدگاه های عمده در زمينه روانشناسی عبارتند از:

-دیدگاه بیولوژیکی

-دیدگاه شناختی

-دیدگاه رفتاری

-دیدگاه تکاملی

-ديدگاه انسان گرايانه

4- روانشناسی شاخه های وابسته زیادی دارد

روانشناسی شاخه های بسیار مختلفی دارد. دانشجویان در ابتدا اغلب با اصول و پایه های این شاخه های تخصصی آشنا می شوند اما بررسی بیشتر هر شاخه می تواند به این بستگی داشته باشد که فرد چه شاخه یا حوزه ای برای مطالعه انتخاب می کند. برخي از بزرگ ترين شاخه های روانشناسی عبارتند از: روانشناسي بالينی، روانشناسی شخصيت، روانشناسی شناختی، روانشناسی رشد و روانشناسی اجتماعی.

5-روانشناسی فقط برای درمان نیست

وقتی به یک روانشناس فکر می کنید احتمالاً درمانگری با دفتر یادداشت در نظرتان مجسم می شود که به سرعت ایده هایش را درباره تجربه های کودکی مراجعه کننده اش می نویسد. در عين حال که بی شک درمان بخش بزرگى از روانشناسی است، اما تنها کاری نیست که روانشناسان انجام می دهند. در واقع، بسیاری از روانشناسان در زمينه سلامت روان کار نمی کنند. روانشناسی حوزه های ديگری شامل آموزش، پژوهش و مشاوره را نیز دربر می گیرد. روانشناسان حیطه های کاری وسیعی دارند که شامل این موارد می شود:

⇐ دانشگاه ها و دانشکده ها

⇐ شرکت های خصوصی

⇐ مدارس

⇐ بيمارستان ها

⇐ ادارات دولتی

6- روانشناسی همه موضوعات اطراف ما را در بر می گیرد

روانشناسی فقط یک موضوع دانشگاهی نیست که تنها در کلاس درس، آزمايشگاه های تحقيقاتی و ادارات بهداشت روانی وجود داشته باشد. ما ممکن است روزانه با اصول روانشناسی در اطرافمان مواجه شویم. آگهی های تلويزيونی و تبليغات چاپی ای که هر روز می بینیم بر روانشناسی تكيه دارند. این تبلیغات سعی دارند پیام هایی در زمینه بازاریابی بدهند که تأثیر گذار باشد و مردم را ترغيب کند محصولاتی که تبليغ شده را خریداری کنند. بسیاری از وب سایت هایی که ما به طور مرتب به آنها سر می زنیم هم براساس اصول روانشناسی بنا شده اند. آنها می دانند مردم چه می خوانند و چه اطلاعاتی را به صورت آنلاین جست وجو می کنند و چگونه آنها را درک و تفسیر می کنند.

7-روانشناسی هم درباره جهان واقعی پژوهش می کند و هم درباره مسایل نظری

وقتی مطالعه روانشناسی را شروع می کنید، ممکن است به نظرتان برسد که بعضی از نظريه ها و پژوهش هایی که درباره شان می آموزید به مشکلات زندگی واقعی پاسخ نمی دهند. دانستن این نکته ضروری است که روانشناسی هم کاربردی است و هم نظری. برخی از محققان کار خود را بر افزودن اطلاعات درباره ذهن و رفتار انسان به بدنه کلی علم متمرکز کرده اند (به عنوان تحقیقات پایه ای شناخته می شود)، در حالی که برخی دیگر از محققان به طور مستقیم بر حل مشکلات و پاسخ به مسایل روانشناسی در شرایط جهان واقعی تمرکز می کنند (به عنوان پژوهش های کاربردی شناخته می شود.)

8- روانشناسی طیف وسيعی از گزینه های حرفه ای را ارایه می دهد

اگر در این فکرید که در رشته روانشناسی تحصیل کنید حتماً از كشف این نکته که می توانید از میان شاخه های متعدد این رشته یکی را انتخاب کنید و زندگی حرفه ای خود را در یکی از آنها پی بگیرید خوشحال می شوید. گزینه های مختلف شغلی در حوزه روانشناسی به سطح تحصیل و تجربه کاری شما بستگی دارد، پس مهم است كه درباره نحوه دریافت آموزش های لازم و گرفتن مدرک تحصیلی در حوزه تخصصی ای که انتخاب کرده اید تحقیق کنید. گزینه های زندگی حرفه ای پیش روی شما شامل گزینه های روانشناسی بالينی، روانشناسی قانونی، روانشناسی سلامت و روانشناسی صنعتی – سازمانی است.

9- روانشناسی هم رفتار غیر عادی و هم رفتار عادی را مورد مطالعه قرار می دهد

بسياری از افراد وقتی صحبت از روانشناسی به میان می آید، بلافاصله فکرشان به سوی تشخیص و معالجه رفتار غیرعادی می رود. اما مهم است به خاطر داشته باشیم که روانشناسی رفتار عادی را هم مورد مطالعه قرار می دهد.

10- روان شناسى به دنبال توصيف، توضيح، پيش بينى، اصلاح و بهبود رفتارها است

4 هدف اصلی برای روانشناسی وجود دارد که عبارتند از:

⇐ توصیف انديشه و رفتار انسان

⇐ توضیح این که چرا این رفتارها رخ می دهند

⇐ پیش بینی این که چگونه، چرا و چه موقع این رفتارها دوباره در آینده رخ خواهند داد

⇐ اصلاح و بهبود رفتارها برای بهتر کردن زندگی افراد و نیز جامعه به عنوان یک کل

چنان که می بینید روانشناسی موضوعی غنی و جذاب است که کاربردهایی عملی در بسیاری از حوزه های مختلف زندگی دارد. اگر می خواهید بیشتر درباره این که چرا مردم به گونه ای فکر و عمل می کنند بدانید، مطالعه روانشناسی راه خوبی برای به دست آوردن بینش وسیع تر درباره تجربه های انسانی است.

نویسنده: حمیده احمدیان راد

در این مجموعه و زیر نظر اساتید ما خواهید آموخت:

 1. روشهای صحیح مصاحبه ی اولیه
 2. چگونگی تشخیص و طبقه بندی جلسات درمانی
 3. تهیه چک لیست
 4. نیاز های اولیه و چگونگی آغاز مداخلات
 5. روشهای صحیح انتخاب رویکرد مناسب برای مداخلات
 6. طبقه بندی مداخلات
 7. چگونگی کنترل فرایند درمان و چک کردن عملکرد مراجعین
 8. آشنایی دقیق با رویکردهای متداول
 9. مداخلات بازی درمانی (کودک-نوجوان-بزرگسال)
 10. مداخلات رفتار درمانی
 11. مداخلات واقعیت درمانی
 12. مداخلات اکت درمانی
 13. مداخلات گروه درمانی
 14. مداخلات خانواده درمانی
 15. مداخلات موسیقی درمانی
 16. مداخلات طرحواره درمانی
 17. مداخلات ریتم درمانی
 18. مداخلات نویز درمانی
 19. مداخلات هیپوتراپی
 20. مداخلات جنسی و سکس تراپی
 21. دیگر مداخلات رایج و سازگار با فرهنگ ایرانی

بهترین روانشناسان تهران و بهترین روانشناسان ایران

بهترین روانشناسان کودک و نوجوان تهران و بهترین روانشناسان کودک و نوجوان ایران

ارتباط جهت هماهنگی وقت:

09363008032

09106965010

021-77496070

021-77032470

021-22599209

021-86129597

021-77265472

021-86129263

021-22599215

 

دکتر روانشناس کودک، روانشناس کودک، متخصص روانشناسی کودک، متخصص روانشناسی خانواده، دکتر روانشناس خانواده، دکتر روانشناس نوجوان، روانشناس نوجوان، متخصص روانشناسی نوجوان، فوق تخصص روانشناس کودک و نوجوان