بهترین سن گفتار درمانی، مرکز تخصصی گفتار درمانی، درباره سنین درمان گفتار، آسیب شناسی گفتار و زبان

بهترین سن برای گفتار درمانی کودکان

در هر سنی ممکن است مشکلات گفتاری خود را نشان دهند. همان طور که در بخش قبلی نیز در مورد آن صحبت کردیم یکی از سنین حساس، کودکی است. اما سوالی که ممکن است برای خیلی از والدین در زمینه گفتار درمانی کودکان ایجاد شود در مورد زمان مراجعه به کلینیک گفتار درمانی برای درمان کودکان است. در ادامه نشانه های مشکلات گفتاری در سنین 1 تا 5 سالگی را عنوان خواهیم نمود. در صورت مشاهده هر یک از علائم در سنین ذکر شده حتماً نسبت به درمان کودک خود در کلینیک گفتار درمانی اقدام کنید.

نشانه های مشکلات گفتاری در 1 سالگی تا 15 ماهگی

ایجاد صداها و اصواتی محدود توسط کودک
عدم توانایی کودک در فهماندن منظور خود با استفاده از حرکاتی مثل تکان سر و دست یا اشاره با انگشت
عدم توانایی کودک در بیان کلماتی ساده مثل آب و بابا

نشانه های مشکلات گفتاری در 18 سالگی تا دو سالگی

عدم توانایی کودک در بیان بخش پایانی لغات مختلف
ترجیح کودک به اشاره، به جای صحبت و بیان واضح خواسته های خود
استفاده از عبارات دو یا چند کلمه ای محدود

نشانه های مشکلات گفتاری در 2 سالگی تا 4 سالگی

عدم توانایی کودک در جمله سازی های ساده
محدود بودن دایره لغات کودکان و عجز او در استفاده از کلمات جدید
عدم رساندن منظور خود از طریق گفتار در اکثر مواقع

نشانه های مشکلات گفتاری در 4 سالگی تا 5 سالگی

مشاهده لکنت زبان در صحبت های کودک
تکرار مداوم صداها و کلمات
عدم توانایی کودک در تبعیت از دستور معلم یا والدین

توصیه می شود با مشاهده هر یک از این علائم در فرزند دلبند خود برای درمان به موقع او به کلینیک گفتار درمانی مراجعه کنید.

گفتار درمانی در بزرگسالان

همان طور که قبلاً هم به آن اشاره کردیم گفتار درمانی تنها مختص به کودکان نیست و برای بزرگسالان هم گفتار درمانی انجام می شود. در واقع گاهی ممکن است برخی از مشکلات گفتار و زبان در بزرگسالی به وجود بیایند یا این که از کودکی با فرد همراه باشند و راهی درمانی برای حل آن در پیش نگرفته شده باشد.

مثلاً برخی از افراد مراجعه کننده به کلینیک گفتار درمانی افرادی هستند که در کودکی در تلفظ صداهای مختلف دچار مشکل بوده اند و این مشکل تا بزرگسالی آن ها را همراهی کرده است. یا گاهی افراد از کودکی با لکنت زبان دست و پنجه نرم می کنند و در زندگی این مشکل به روابط اجتماعی آن ها بسیار آسیب می زند.

از دیگر مشکلات بزرگسالان که با مراجعه به کلینیک گفتار درمانی قابل حل است می توان به مشکل در صدا، بلع، برقراری ارتباط و…. اشاره نمود. در بزرگسالی با توجه به آن که افراد با مسئولیت های اجتماعی و شغلی مهمی رو به رو می شوند نیاز است که با حل مشکلات گفتاری و ارتباطی خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

مثلاً لکنت زبان در زمینه های مختلفی مثل کسب شغل، ارتباط روزانه، ازدواج و حتی خریدهای روزانه برای فرد مشکلات بسیاری را به همراه دارد. برای همین نیاز است که فرد با مراجعه به مرکز گفتار درمانی و قرار گرفتن در روند درمان، مشکل خود را برطرف کند.

کلمات کلیدی: دکتر روانشناس کودک، روانشناس کودک، متخصص روانشناسی کودک، متخصص روانشناسی خانواده، دکتر روانشناس خانواده، دکتر روانشناس نوجوان، روانشناس نوجوان، متخصص روانشناسی نوجوان، فوق تخصص روانشناس کودک و نوجوان، دکتر روانشناس سکسولوژی، دکتر روانشناس ترنس سکشوال، روانشناس هموسکشوال، روانشناس تراجنسی، متخصص روانشناسی انگیزشی، متخصص استعدادیابی، مرکز تخصصی استعدادیابی، استعدادیابی تحصیلی، استعدادیابی شغلی، استعدادیابی هنری، استعدادیابی ورزشی، استعداد سنجی، استعداد شناسی، ورود به دانشگاه، سوالات دانشجویی، سوالات جنسی، سوالات روابط جنسی، روانشناس روابط عاطفی، روانشناس ارتباط عاطفی، روانشناس جدایی، روانشناس زوجین، روانشناس اختلالات خلقی، روانشناس وسواس، روانشناس وسواس فکری، روانشناس PTSD، روانشناس بیشفعالی، روانشناس ADHD، روانشناس ADD، روانشناس افسردگی، روانشناس اضطراب، روانشناس پنیک، روانشناس واژنیسم، روانشناس CGL، روانشناس تجاوز به کودک، روانشناس ابیوز، روانشناس اختلالات یادگیری، روانشناس اختلال ریاضی، روانشناس یادگیری، روانشناس کنکور، مشاور کودک، مشاور نوجوان، مشاور خانواده، مشاور اعتیاد، مشاور مشکلات جنسی، مشاور رابطه، مشاور دوست یابی، مشاور اختلالات خلقی، مشاور بیشفعالی، مشاور بیش فعالی، مشاور شغلی، مشاور تحصیلی، مشاور خوب، بهترین مشاور کودک، بهترین مشاور کودک و نوجوان، مرکز تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان، مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان، مرکز روانشناسی کودک و نوجوان، مرکز مشاوره کودک و نوجوان، مرکز تخصصی روانشناسی نمایش درمانی، مرکز تخصصی مشاوره نمایش درمانی، مرکز تخصصی روانشناسی موسیقی درمانی، مرکز تخصصی مشاوره موسیقی درمانی، مرکز تخصصی روانشناسی ترنس، مرکز تخصصی مشاوره ترنس، مرکز تخصصی روانشناسی تراجنسی، مرکز تخصصی مشاوره تراجنسی، مرکز تخصصی روانشناسی بازی درمانی، مرکز تخصصی مشاوره بازی درمانی، مرکز تخصصی کاردرمانی جسمی-حرکتی، مرکز تخصصی کار درمانی جسمی حرکتی، مرکز تخصصی گفتار درمانی کودک و نوجوان، مرکز تخصصی گفتار درمانی، مرکز تخصصی روانشناسی اختلالات یادگیری، مرکز تخصصی مشاوره اختلالات یادگیری، مرکز تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان اوتیسم، مرکز تخصصی مشاوره کودک و نوجوان اوتیسم، مرکز درمانی اوتیسم، مرکز کاردرمانی اوتیسم، مرکز تخصصی گفتار درمانی اوتیسم، روانپزشک تخصصی کودک، روانپزشک تخصصی نوجوان، روانپزشک تخصصی اوتیسم، روانپزشک تخصصی بیشفعالی، روانپزشک تخصصی بیش فعالی، روانپزشک خانواده، روانپزشک اختلالات خلقی، روان پزشک تخصصی کودک، روان پزشک تخصصی نوجوان، روان پزشک تخصصی اوتیسم، روان پزشک تخصصی بیشفعالی، روان پزشک تخصصی بیش فعالی، روان پزشک خانواده، روان پزشک اختلالات خلقی، دکتر متخصص، دکتر متخصص روان، متخصص اعصاب و روان، متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، طراح بازی، طراحی بازی، کد نویسی بازی های دیجیتال، بازی دیجیتالی، بازی موبایل، بازی های موبایل، بازی های دیجیتالی درمانی، اپلیکیشن، طراح اپلیکیشن، استارتاپ، طراح و برنامه نویس استارتاپ، برنامه نویس، گرافیک بازی، گرافیست، گرافیک دیجیتال، طراح و جری اینستاگرام، برنامه نویس اینستا، ادمین اینستاگرام